Bulgaristan Kaynaklarında Aprilovo Köyü

tarafından 22 Eylül 2012 tarihinde yazıldı. Kategori: Tarihçe - Yorum yok

 Aprilovo Köyü

Aprilovo kuzeydoğu Bulgaristan’da bir köydür. Popovo ilçesi, Targovishte İline bağlı olarak yer almaktadır.

 Coğrafya

Genel bakış; Köy batıya doğru bir başlık Vadisi’nde yer almaktadır. Popovo’nın 13 km güneyinde ve Targovishte’nin 23 km batısında yer almaktadır. Köyün ortasından geçen Cherni Lom Nehri, köyü ikiye ayırmaktadır.

Tarihçe

Kurtuluş savaşına kadar Arablar adı ile anılan bu köyde, geçmişte sadece Müslüman Türkler yer almakta idi. Formlarda köyün eski adı Arablar, olarak yer almaktadır. 15. yüzyıl 80 yıl yaşamış ve Yurtsite sırasında 1524 ve 1541 yılları arasından kalma Osmanlı-Türk vergi kayıtlarında Aarabla.  Kurtuluş savaşından sonra, köy sakinleri olan Türklerin çoğunluğu Türkiye’ye göç etmiştir. Daha sonra Doğu Trakya göçmenleri – 1882 sonrasında Bulgar aileleri yerleşmiştir. Bu güne kadar mevcut olan okulu, 1883 yılında açıldı, kilise 1911 yılında inşa edilmiş ve Dorostolski ve Cherven Bishop Basil 1924 yıllarda kutsandı, Aziz Demetrius adamıştır. Köyün eski Trakya aileleri bugün hala mevcuttur.
Bugün çalışma çağında bulunan köy nüfusu köydeki yaşamını tarım ve hayvancılıkla ya da yakınlarda bulunan büyük şehirlerde çalışarak sağlanmaktadır.

Dinler

Hıristiyan – Ortodoks;
Şuanda köyde İslamiyet yaygın;

Kamu kurumları

Belediye
Postane

Ulusal Kültür Merkezi “1903 yıllarında ilk olarak Hristo Smirnenski tarafından kurulmuştur,
Kütüphaneye katkılar: Etnik dans üyeleri” Gökkuşağı “, Atölye” poke “ve” Club Kadın “;
İlköğretim okulu “Petar Beron “(2008 yılında kapandı);
Anaokulu
Kilise
Cami

  Kültürel ve doğal güzellikler

  Kerch Bair

 

Керчан баир / Kerchan Bayırı
Köyün kuzeyindeki odunsu tepe Kerch (Kerch Bayırı, Kerçen Bayırı) Balkan Preslav dağ silsilesinin parçası olarak yükselir. Bu köy, Tutrakan şehrine oluşamak için Pojarevo yakınlarındaki Danube nehrini geçen Tanyo Voyvoda çetesinin 3. ve son savaşına 27 Mayıs 1876 yılnda ev sahiplği yapmıştır. Bu takım devrimci lider Atanas Peev liderlik yapmıştır ve Türk askerleri tarafından takip edilip etrafı sarılmıştır. Lider tepenin eteklerinde alacakaranlıkta bıçaklanarak öldürülmüş ve aynı tarihte de saldırganlardan 6 tanesi öldürülmüştür.

Kerchan Bair tepesinde, Rusya-Türkiye Savaşı (1877) sırasında hendekler kazılmış ve savaşlar yapılmış. Bugüne bile burada savaşta kullanılan silahlardan çıkan boş mermi ve fişek kovanlarını bulmak mümkün. Bunlardan bazılarının Tanyo Voyvoda’nın isyancıları ya da askerler tarafından ateşlenmiş olabileceği söyleniyor.

Kale Manastırı

Kale kalıntıları, köyün 1 km kuzeyindeki platoda bulunan Kerçen Bayırı’nın kuzeybatı kısmında yer almaktadır. Kale dikdörtgen şeklinde ve parçaları ana yönlere paralel doğrultuda yerleştirilmiş. Bugün ise kale duvarları sadece toprak dolgu, otluk ve ağaçlık şeklinde görünüyor. En çok kullanılan kale kapısı, dış duvarın kuzeydoğu köşesinde yer almaktadır. Yol, ordan itibaren Kerç tepesinin kuzeybatı eğimindeki Cherni Lom nehri vadisine doğru alçalmaktadır.

Kalenin içinde bir zamanlar, halen kiremitlerinin bulunduğu Trakya Süvarisi tapınağı vardı. Bulgaristan’daki “hazine avcıları” döneminde tepede kalenin etrafında Cumhuriyet ve Roma İmparatorluğu zamanlarından kalma paralar bulunmuş.

 Düzenli etkinlikler

Bant anısına yürüyüş
1 Haziran – Çocuk Bayramı, her yıl asfalt üzerinde yapılan yarışmalar;
2 Haziran – Kerch alanda Bayırı içinde Tanyo lideri Anıtı’na çelenk yerleştirilmesi ile doğaçlama toplama ve gala konseri;
Tanyo Voivoda aynı yerde milli marş ile kapanış;

Kaynak: http://bulgarianpropertyexperts.webs.com/aprilovovillage.htm

İngilizce Aslından Çeviri: Enes GÜNDOĞDU – Ahmet KAPLAN

Yazar hakkında

Yorum bırakın

Before you post, please prove you are sentient.

what is 7 + 2?