Gürçeşme köyü genel bilgi

tarafından 16 Aralık 2010 tarihinde yazıldı. Kategori: Sizden Gelenler - 1 yorum

Küvümüz 250 hâneden oluşur. Ortasında sallana sallana akan bi çayı va. Ah ne gözel akadı amma bıldır sene baraççıla akıntıyı keseli mısmıl akmaz oluvedi. Bi de futbol sahamız vadı alçak diye. Ona da baraççıla girince nolduysa oldu. Eskiden kü maçları oynanırdı ne güzel. Bu edepsizle bi baraç yapçaz diye köyün içine edivedile biraz. Küümüzde iki dene mâlle va. Biri aşşa mâlle ki çoban memetin evinin orladan Kenar Hasan’ın evine kada gide. Bi de yukarı mâlle va. Onu anlatmam zor olcak çünkü daha kocaman.
Küü nüfusunun çuu yaşlıladan oluşur. Gençle ha bire evlenip gidoru. Böle olunca da küde bi tek yaşlıla kaloru. Küümüzün en yaşlısı Salim Hocaların Hüseyin dedemdir (öz dedem olur). Allah hayırlı ömürle vesin 92 yaşındadır. Köyün en gencini sölemeyen çünkü habire denişip duroru.
Küümüzde iki dene kave vadır. Millet bayramlada bunlada toplanır. Külümüzün hemen hepsi tarım ve hayvancılık yuluyla ülkemizin ekünümisine gatkıda bulunur. En çok da domatayla böber ekele. Her sene fabrikacıla ucuz ucuz alırla bi de parasını geç veri edepsizle. Hayvan olarak da sığır ve keçi vadır ta çok. Az da olsa koyun bakanla da vadır .
Küümüzde bi tane cami vadır. 1923′te cumhuriyetin ilan edilişinin vediği neşeyle kısa sürede tamamlamış külüle desem de inanmayın siz. Çünkü caminin yapımıyla ilgili mısmıl kaynak bulamoruz. Sade 1923′te yapıldıını biloruz.
Baraççılara ne kada kızsam da baraç küümüzün gözbebee oluvemiştir. Er gelenin görmesi gerek. Bi barajı bi de İrek şelalesini. Atta gemeyenle bile görsün. Nası mı görcek. Soru mu bu ya internet va ya. ( İnternet demişken küvümüzün bi de sitesi va. Adres vermeyeyim çünkü zaten şu an içinde gezinosunuz ayta gibi. ) Küvümüzde bi de çeşmele va. Evliya Çelebî Seyahâtname’sinde küvümüzü anlatsaymış heralde Bursa’ya dediğini küümüze de derdi: “Hâsılı Arapçeşme sudan ibarettir.” diye. Ama dedelerimiz Evliya Çelebi’yi akkınla misafir edemeyiz diye Araplar küünden buralara taşınmamışla daha o zamanla.
Yalnız son zamanlada tarihi mirasa sahip çıkmoruz. O tarihi çeşmelerin üstüne yazı yazanla va. Tarihi evleri sıvayanla va. Boyayanla va. Bayramda gelince sorun bakam hiç Sultanamet’i boyuyo mu İstanbullula. İlle çevresinde gavurca tabelala mı olcak tarihi eser olması için. Lütfen külülerim dedelerimizin mirasına saap çıkalım.
Küümüzde ılıman Akdeniz İklimi baya bi yaşanır. Bu yüzden yazın tarlalada sıcak altında külümüz baya zamet çeke.
Küümüz hakkında aslında daha böyükçe çalışmala yapılabilir amma ben şindi bu kada yazcan. Elalem deycek şindi nası külüsün Evliya Çelebi’den, ılıman Akdeniz ikliminden bahsedosun, külüle bunları konuşur mu hiç deye çekişçekle bana. Böle diyenler böle deyceklerine sevinsinle küümüzden okumuş adam çıkmış diye. Okuduysan ne bizim gibi küv ağzınla konuşosun diyenlere de şunu deycen: ” Biz okuduysak da özümüzü kaybetmoruz, gediğimiz yeri unutmoruz. Ünversitenin ilmiyle küümüzün kültürünü toplayıp küümüzü tanıtmaa çalışoruz.”

Bu uzun laflarımı dilediiniz için teşekkür ederin külülerim. Allah’a ısmaladık.
Fahri KAPLAN

Yazar hakkında

1 yorum on "Gürçeşme köyü genel bilgi"

  1. Ibrahim Arslan 03 Ocak 2011, 21:30 · Cevapla

    Bu yazı için dayımoğlu Fahri Kaplan’ı bir daha tebrik ediyorum. Her okuyuşumda tekrar tekrar beni güldürmeyi başardığı için …

Yorum bırakın

Before you post, please prove you are sentient.

What is 3 * 2?