İkinci İnternet Hamlesi

tarafından 14 Şubat 2012 tarihinde yazıldı. Kategori: Havadisler, Sizden Gelenler - 1 yorum

Hayırlı akşamlar sevgili köylülerim,  bir hafta önce köyde idim. Kar yağdı köyü beyaz örtüsüyle izleme fırsatımız oldu. Köyün temiz havasını bir güzel soluduk, akşamları ise kahvehanede avcılardan bol bol av muhabbeti dinledim. Sonrasında da  aldığımız ilhamla havalı tüfekle ava çıktım. Hani avcı değilim ama bizimde nasibimiz varmış potaktan, sığırçıktan… ;) İnsan derin duygulara kapılıyor uzaklaşınca ama gidince köy yine eski köy fakat kalanlarına bir ağırlık çökmüş.

Daha önceleri siteyi aktif olarak yönetirken sürekli Kültürel konulara ve insanımızla bütünleşmek için neler yapabileceğimize dem vururdum. Ve biliyordum ki insanların refahı yükselmeden fazla hareket edilemeyeceğini ve devamlı bir enerjinin oluşturulamayacağını. Sizler yaparmısınız bilmem ama ben bazen sırf dinlemek için koca çınarların (yaşlıların) yanına oturur hal hatır sorar dinlerim ve dün ile bugün arasında bağlantı kurmaya çalışırım. Konuştukça gördüm ki köyde kalan insanımızın enerjisi düşmüş oğlum artık siz yapacaksınız ne yapacaksanız diyorlar. Hani yapmak derken çokçası herkes kendini kurtarmaya çalışıyor bu hayatta…

Bu akşam düşündümki bir mim atayım ortaya belki birileri dolanır peşinden gelir. Ziyaretçi defterinde de sürekli birşeyler eklenmediğinden yenilikler yapılmadığında bahsediliyor ama biliyorsunuz ki konu bulunmadan ne yazılabilir?

Düşündüklerimi açıklamak için başlığın çok yerinde olduğunu düşünüyorum? Altı yıldan beri internet sitemiz var ama bu birçoğumuz için izmeketen ve haber duymaktan öteye gidemedi. Şahsım adına düşünürsem internetten bir hayli faydalandım ve güzel getirilerini gördüm. Bir zamanlar birilerinide bu işlere katmayı düşündüm ama bazende bu alana giripte hiç bir şey elde edemeyenleri gördükçe vazgeçtim. Galiba bu akşammış bunları açıklamanın vakti olursa şansımızmış olmasa yine şansımızmış diyelim!

Neler Yapalım derseniz… yukarıdaki yazdıklarımdan da toparlanabileceği gibi daha çok maddi olarak getirisi olabilecek işleri açıklamak, yayınlamak ve bildirmek için buradan bilgiler yazacağım/yazacağız. Köyde bulunan sayılı gencin -işmi var gibi birazda çaresiz tepkilerine biraz çare olmuş olur hemde yeni fırsatları görmek için sizlerden de yardım almış oluruz.  Ve netice olarak karşılıklı kazanç sağlanmış oluruz. Bir şeyler başarılması herkesi mutlu edecektir. Unutmadan “Keyfiyeti arttırmak insanlara huzur getirir.”

İlk Olarak Açacağım başlıklar;

1- Kamu insanı yetiştirme

Görüyorsunuz ki KPSS  ve çeşitli memurluk sınavlarıyla devlet her yıl farklı kadrolarda personel alımı yapmakta fakat kendim de gözlemlediğim kadarıyla insanımız bu sınavlara pek hazırlanmıyor ve girilecek sınavın da  sonucu baştan belli olmakta, hani bunun için bilgilerin bile verilmesi ayrıca valilik merkezlerinden yapılan alım ilanlarının buradan paylaşılması çok faydalı olacaktır.

2- İnternet üzerinden gelir elde etme

Düşünüyorumki bir çok kişi interneti belli ölçülerde kullanmıştır ama benim gibi maddi nimetlerinden faydalananları pek duymadım! Bu işlere girdiğimiz zamanlarda piyasa boştu ve ufak tefek başarılı bir şeyler yapıldığında gelir elde etmemek kaçınılmazdı. Fakat son zamanlarda yapılan yenilikler ve pazara girenlerin çokluğu bu piyasayıda belli kalemlerde sıkıştırmakta. Ama çağımızın en çok atılım getiren ve bu güne kadar kriz gibi kelimelerin hiç uğramadığı sektör budur sanırım! Uğrayıncaya kadar da bir kaç kişi buralarda kendine yer edinebilirse kardır düşünceşindeyim.

3- Üretimi Hareketi

Bu konuya pek başlık bulamadım ama kafamda tasarladığım düşünce hammaddeside bizim (köyden veya karlı bir yerlerden elde edebileceğimiz) bulabileceğimiz bir şeyler üretilebilir mi? Yada ne üretilip satılabilir fikrinin yeşertilmesi. Zaten üretim olmadan ne pazarlanırsa pazarlansın bir gün o miadını doldurur ve fırsat kapısı rekabetin artmasıyla yok olur.

4- Kendi Esnaf Sınıfını Oluştur…

Bizim köyümüzde bir çok kişi için belki bir nesil sonra yapılabilecek bir konu fakat günümüz şartlarında çarkını döndüren kısa sürede kendini tutabilir be artık kendi işinide kurabilir düşüncesindeyim. Ayrıca sermayesi olanlar belkide direk bu alandan başlayabilir. Köyümüz/ülkemiz insanının çokçasını bu seviyeye getirmenin biraz zaman alacağını düşünüyorum çünkü her 10-20 yılda bir ihtilal ve krizler görmüş insanların aklına sürekli ya batarsam düşüncesi geldikçe elindekini de kaybetmemek için az olsun ama benim olsun diyebileceği ve ufak yatırım araçlarında sermayelerini değerlendirdiğini görmekteyim.

Sevgili Gürçeşmeliler bu işleri öncelikle köydekiler değil dışarıda yaşayan gürçeşmeliler yapacaktır. Zaten konununda açılması bu sebepledir ve siteyede bildiğiniz gibi en çok İstanbul sonra Çanakkaleden girilmektedir. Yani düşünmeyin köylüler yapsın!

Bu Akşamlık bu kadarla keseyim. Başlıkta ilk belirttiğim konuyu bir hafta içinde hazırlayıp yayınlamayı düşünüyorum. Diğerlerinide gösterilen ilgiye göre ilerleyen zamanlarda hazırlayacağım.

İyi Akşamlar

İbrahim ARSLAN

12.02.2012 – 21:35

 

Not: Bir sonraki yazıma başlamak için yapmış olduğum iki hamlede de bazı sorunların (daha önce hiç başımıza gelmemiş bir şekilde bir hafta aralıklarla sitemiz hecklendi ve ardından bir kaç gün içinde bilgisayarım çöktü ve almış olduğum notlar kayboldu, son iki haftada da başıma gelenlerden sonra bir türlü konuyu kafamdan toparlayıp tekrar yazmaya geçemedim ve beklentileri daha fazla uzatmamak için bu açıklamayı yapma gereksinimi kendime hissetttim, beklenti içinde olan arkadaşlardan özür dilerim! ) çıkması sebebiyle yazıların yazılması süresiz  ettelenmiş/durdurulmuştur, bilginize. – 24 Mart 2012

Yazar hakkında

1 yorum on "İkinci İnternet Hamlesi"

  1. Ahmet KAPLAN 16 Şubat 2012, 18:45 · Cevapla

    Bu düşüncelere tamamen katılıyorum. Üzerimize düşen neyse bu konuda elimden geldiğince de destek olmaya çalışırım açıkçası.

Yorum bırakın

Before you post, please prove you are sentient.

what is 7 + 2?