Karıştırma

tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde yazıldı. Kategori: Lezzet, Sizden Gelenler - Yorum yok

MALZEMELER

1- Yarım lire süt
2- İki kaşık un
3- Yeterince tuz
4- Bir çorba kaşığı tereyağı
5- Bir çay kaşığı Kırmızı toz biber

YAPILIŞI
Yarım litre süte iki çorba kaşığı un konularak yeterince tuz eklenir. kısık ateşte karıştırılarak pişirilir. Orta kıvamda koyulaşınca tabağa boşaltılır.tavada kızartılmış tereyağı kırmızı toz biber eklenerek, üzerine yayılarak dökülür.

Karıştırma, Gürçeşme Köyü’ne has bir yemek olup hala devam eden nadir kültür öğelerimizden biridir.
Köyümüzün meşhur, en iyi sütlü yemeğidir. Karıştırma köye yeni gelen gelinlerin kahvaltıda öncelikli yapması gereken yemektir. O kadar geleneksel bir yemektir ki bugün sadece yeni gelinlerin yaptığı bir yemek değil, köy sakinlerinin de kahvaltı sofralarından eksik etmediği lezzetli bir nimet durumundadır. Gürçeşmeli olup da Gürçeşme’de yaşamayan bayanlar da bu geleneği belki kasıtlı belki de farkında olmayarak yaşatıyorlar. Ayrıca hazırlanışının pratiklik olması, malzemelerinin basit olması ve lezzetli olması da karıştırma geleneğinin hala sürdürülmesine katkıda bulunuyor. Karıştırmanın bir özelliği de lezzetinin yanında oldukça da doyurucu olmasıdır. Özellikle kalabalık olan kahvaltı sofralarında karıştırmanın bereketi daha fazla hissedilir.

Karıştırmanın esas özelliği ise kaşıkla değil de ekmek bandırılarak yenmesidir. Çünkü karıştırma ekmek bandırılarak yenince kendi lezzetini artırıyor. Karıştırma ile ilgili anlatıla gelen bir fıkrada karıştırmanın lezzetini artıran diğer unsurlardan birisi olan üzerindeki tereyağın iki arkadaş arasında bir türlü paylaşılamamasından dolayı çıkan tartışma bahsedilmektedir. Hernekadar fıkra olsa da gerçeklik payı vardır. Karıştırma, üzerindeki tereyağ ile lezzetlendiği için sofradakiler tereyağının tükenmesine çoğu zaman tahammül edemedikleri için karıştırmayı hazırlayan tereyağını bol koymalıdır. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Başka bir yazıda buluşmak ümidiyle…

Emine Gündoğdu

Yazar hakkında

Yorum bırakın

Before you post, please prove you are sentient.

What is 4 times 3?